Futbols

Futbols ir viens no vecākajiem sporta veidiem pasaulē un līdz ar to tas ir arī viens no atzītākajiem. Starptautiskās spēles virsotne ir futbola pasaules kauss. Ir arī tādi turnīri kā Eiropas čempionāts, Copa America un Āfrikas Nāciju kauss. Spēcīgākās līgas nāk no Anglijas (Anglijas premjerlīgas), Spānijas (La Liga), Itālijas (Serie A) un Vācijas (Bundeslīgas).

Spēles mērķis

Futbola mērķis ir gūt vairāk vārtu nekā pretiniekam 90 minūšu spēles laikā. Mačs tiek sadalīts divās daļās pa 45 minūtēm. Pēc pirmajām 45 minūtēm spēlētāji paņem 15 minūšu atpūtas periodu. Tad atsāksies otrās 45 minūtes.

Spēlētāji un aprīkojums

Katrā komandā ir 11 spēlētāji. Tos veido viens vārtsargs un desmit laukuma spēlētāji. Laukumu klāj vai nu zāliens, vai īpašais futbola laukuma segums. Laukums ir taisnstūra formas, 90-120 m garš un 45-90 m plats. Katrai laukuma pusei jābūt otras puses spoguļattēlam izmēru ziņā.

Tas, kas vajadzīgas futbola spēlēm, ir laukums un futbola bumba. Spēlētāji var valkājot futbola apavus ar radzēm, ceļu sargus. Vārtsargi papildus nēsās polsterētus cimdus, jo tie ir vienīgie spēlētāji, kuriem atļauts pieskarties bumbai ar rokām. Katrā komandā tiek iecelts kapteinis.

Vērtēšana

Lai iegūtu bumbu, tai jāiet pretinieka vārtos. Visai bumbai jābūt pāri vārtu līnijai. Vārtus var gūt ar jebkuru ķermeņa daļu, izņemot roku vai roku līdz plecam.

Uzvara spēlē

Lai uzvarētu, ir jāgūst vairāk vārtu nekā pretiniekiem. Ja rezultāts ir vienāds pēc 90 minūtēm, spēle beidzas kā neizšķirts, izņemot kausa spēles, kurās spēle var aiziet uz papildlaiku un pat soda metieniem, lai noskaidrotu uzvarētāju.

Futbola noteikumi

1. Mačs sastāv no diviem 45 minūšu puslaikiem ar 15 minūšu atpūtas periodu starp tiem.
  2. Katrā komandā var būt ne mazāk kā 11 spēlētāji (ieskaitot 1 vārtsargu, kurš ir vienīgais spēlētājs, kuram atļauts rīkoties ar bumbu vārtu laukumā), un spēles izveidošanai nepieciešami vismaz 7 spēlētāji.
  3. Laukam jābūt izgatavotam no mākslīgās vai dabīgās zāles. Laukumu lielumam ir atļauts mainīties, taču tiem jābūt 90- 120 m garumā un 45-90 m platumā. Laukumam jābūt marķētam ar taisnstūra formu ap ārpusi, norādot malas, vārtu laukumu un centra apli.
  4. Bumbas apkārtmēram jābūt 58-61cm un tai jābūt apaļai.
  5. Katra komanda var nosaukt līdz 7 rezerves spēlētāju. Aizstājējus var nomainīt jebkura mača laikā, katrai komandai dodot iespēju veikt ne vairāk kā 3 nomaiņas. Ja tiek veikti visas trīs nomaiņas un kādam spēlētājam jāatstāj laukums savainojuma dēļ, komanda būs spiesta spēlēt bez šī spēlētāja nomaiņas.
  6. Katrā spēlē jābūt vienam tiesnesim un diviem tiesneša palīgiem. Tiesneša pienākums ir pieņemt lēmumus, piemēram, pārkāpumi, iemetieni, soda sitieni u.c. Tiesnesis jebkurā laikā mačā par lēmumu var konsultēties ar tiesnešu palīgiem. Tiesneša palīga pienākums ir palīdzēt tiesnesim visos lēmumu pieņemšanas procesos.
  7. Ja spēlei ir jāatstāj papildlaiks, kad abām komandām ir neizšķirts, tad tiek pievienotas 30 minūtes divu 15 minūšu puslaiku veidā pēc spēles 90 minūtēm.
  8. Ja komandas pēc papildlaika joprojām ir ar vienādu rezultātu, jānotiek soda metieniem.
  9. Visai bumbai ir jāšķērso vārtu līnija, lai tā kļūtu par punktu.
  10. Par izdarītajiem pārkāpumiem spēlētājs var saņemt dzelteno vai sarkano kartīti atkarībā no pārkāpuma smaguma; tas ir atkarīgs no tiesneša izvēles. Dzeltenā krāsa ir brīdinājums, bet sarkanā kartīte – šī spēlētāja diskvalifikācija. Divas dzeltenās kartītes būs vienādas ar vienu sarkano. Kad spēlētājs tiek noraidīts no laukuma, viņu nevar aizstāt.